IMG_7838

Utstilling Dokken museum

Utstilling | «Håp om forsoning» av Kristine Synnes

Museum i 100 - Kunstnerblikk på samlingen

Dato: 15. mai - 12. oktober 2025

Sted: Dokken museum, Brugata 1 D, 5523 Haugesund

Pris: Voksen kr. 100,-, Honnør kr. 70,-, barn gratis (under 16 år) og medlemmer i Haugalandmuseets venner

Kristine Synnes’ kunstprosjekt «Håp om forsoning» retter oppmerksomheten mot et mørkt og for mange ukjent kapittel i Norges nære historie.

Romanifolket, en av våre nasjonale minoriteter, har reist og levd på nomadisk vis i Norge i 500 år. Like lenge som de har bodd, vandret, rodd og seilt i Norge, har romanifolket blitt oppfattet som annerledes og på siden av samfunnet. I perioden 1900-1990 ble undertrykking og assimilering satt i system, og minoriteten ble utsatt for grove overgrep som tvangsbosetting og sterilisering. Over 1500 barn ble tatt fra foreldrene og sendt på barnehjem. I 1998 ba norsk myndigheter offisielt om unnskyIdning for hvordan romanifolket har blitt behandlet. Mye av romanifolkets kultur, språk og historie er gått tapt, samtidig som storsammfunet mangler kunnskap om minoriteten.

Kunsthåndverker og arkitekt Kristine Synnes (f. 1971, Haugesund) sitt kunstprosjekt «Håp om forsoning» består av tre deler. En færing fra museets samling, som har tilhørt en reisende,  den 3,6 meter lange skulpturen «HÅP», og en verkstedsdel for alle besøkende.

Færingen som har tilhørt en båtreisende har ikke tidligere vært vist for publikum. Båten settes nå fram i lyset som kunstinstallasjonens midtpunkt i det katedrallignende båthuset på Sildemuseet i Dokken. HÅP-skulpturen henger ned fra taket over båten, og selve båten er fylt med 750 fargerike kreppblomster. Målet til kunstneren er at publikum deltar ved å lage sine unike kreppblomster i verkstedet, og slik bidrar til at båten i løpet av sommeren blir fylt med til sammen 1500 blomster.

Kunstnerblikk på samlingen i Haugalandmuseet
I 2025 feirer Haugalandmuseet 100 år. Dette markeres blant annet ved å invitere fire kunstnere til å lage sine kunstneriske kommentarer til samlingen ved fire av Haugalandmuseets avdelinger spredt i regionen. Åpning av de stedsspesifikke kunstprosjektene til de fire kunstnerne blir som følger:

  • 15. mai 2025, Kristine Synnes – Sildemuseet Dokken i Haugesund
  • • 22. juni 2025, Njål Lunde – Tollbua, Nedstrand bygdemuseum
  • 29. juni 2025, Eirin Bjørsland Hansen – Bokn bygdemuseu
  • 7. september 2025, Bernhard Østebø – Vindafjordmuseet i Vikedal

Kunstner: Kristine Synnes
Kurator: Arnhild Sunnanå
Produsent: Haugalandmuseet

Finn veien

Se hva som
skjer hos oss